Jak dobrać sukienkę na wesele?

Sukienka na wesele powinna być zarazem wygodna i elegancka. Aby dobrze się zaprezentować, warto poznać typ swojej figury, aby do niego dopasować sukienkę. Kilka podstawowych typów figur to jabłko, gruszka, kielich i tuba. Kobieta o figurze typu jabłko będzie dobrze wyglądała w sukience empirowej lub w sukience o kroju A, a kobieta o typie kielicha – w sukience zaznaczającej talię. Sukienka powinna być raczej wygodna, niż strojna, nie nazbyt obcisła i nie nazbyt krzykliwa. Kobiety dojrzalsze powinny wybierać sukienki bardziej stonowane, o pastelowych barwach.

Dopasuj sukienkę do swojej sylwetki

Sukienka powinna podkreślać atuty Twojej figury i tuszować niedoskonałości, dlatego to ważne, byś wiedziała, jaką masz figurę. Wyróżniamy kilka podstawowych typów figur: jabłko, gruszka, kielich i tuba.

Jabłka mają wąskie biodra i szczupłe nogi, za to obfitszy biust i okrągły, odstający brzuszek. Należy zdecydować się na sukienkę nie opinającą sylwetki, najlepiej odcinaną pod biustem, czyli sukienkę empirową lub sukienkę o kroju A.

Masywne uda i szerokie biodra charakteryzują kobietę o figurze gruszki, której góra jest zawsze drobniejsza niż dół. Takie kobiety powinny sięgać po sukienki dopasowane u góry, a rozkloszowane u dołu.

Jeżeli masz szerokie ramiona, dość duży biust i wąskie biodra, reprezentujesz typ kielicha. Kobiety tego typu powinny nosić dopasowane sukienki z elementem zaznaczającym talię, która u nich nie jest wyraźnie zarysowana. Kobiety z szerokimi ramionami dobrze wyglądają także w sukienkach bez ramiączek.

Kobieta o figurze tuby ma jednakowej szerokości ramiona i biodra. Nogi są długie i szczupłe, przez co wiele kobiet o tym typie figury zostaje modelkami. Sukienka z cienkim paseczkiem, ciemniejszym od całości, zaznaczająca taliębędzie dla niej odpowiednia. Warto założyć do tego żakiet, który zaznaczy ramiona. Sukienki w stylu lat 50 również świetnie się prezentują na paniach tego typu.

Szukaj tego, co eleganckie, a zarazem wygodne

Wygodna sukienka koktajlowa będzie o wiele lepsza na wesele niż strojna balowa suknia. Sukienka musi dobrze leżeć i być na tyle komfortowa, by można w niej było zatańczyć. Zbyt obcisła sukienka nie sprawdzi się w tańcu, podobnie jak sukienka ledwie przykrywająca biust, który może potem „wypłynąć” w trakcie tańca i być powodem towarzyskiego fau paux. Miękkie, lejące materiały będą lepsze niż sztywne tkaniny. Sukienki midi w żywszych kolorach będą dobre dla nastolatek i dla młodszych kobiet. Sukienki na wesele dla pań dojrzałych powinny być bardziej stonowane, co nie oznacza nudne. Pastelowe kolory i długości za kolano to dobry wybór, jeśli chcesz czuć się elegancko i wygodnie.